Контролювати час у гаджеті. Як дорослим допомогти дітям

Ознаки надмірного часу онлайн у дітей:

Уникає соціальної взаємодії. Коли розмовляєте з дитиною, то вона відповідає, але постійно дивиться в екран та не відривається від того, що там відбувається.

Стає більш агресивною без причини, жаліється на відчуття перевантаженості звичними справами. Наприклад, не виконує обов’язки вдома та домашню роботу, бо жаліється, що втомлена.

Погіршуються успіхи в навчанні, стає неуважною та не може сконцентруватися на виконанні завдань.

Не може припинити користуватися інтернетом або скоротити цей час.

Не може дочекатися наступної можливості скористатись інтернетом. Наприклад, часто ставить запитання: “А коли вже можна буде зайти в інтернет?”, просить швидше отримати доступ до смартфона чи комп’ютера.

Може жалітися на погане фізичне самопочуття: головний біль, біль у шлунку, поганий зір.

Не реагує на присутність інших людей поруч, наче вона сама в кімнаті чи приміщенні.

Коли довго не може зайти в мережу, стає агресивною, може мати істерику.

Кожен окремий симптом не вказує на те, що дитина проводить забагато часу в мережі. Утім, якщо з цих проявів ви постійно помічаєте принаймні 5, то це може вказувати на те, що дитина проводить багато часу онлайн і це впливає на її психологічний стан.

Проводити багато часу онлайн небезпечно, бо: 

Погіршується увага. Технології дуже швидко розвиваються та вимагають миттєвої реакції, що впливає на тривалість зосередження уваги в дітей молодшого віку та підлітків.

Ризик виникнення депресії. Підлітки та діти, які більшість часу проводять онлайн, частіше повідомляють про проблеми з психічним здоров’ям.

Ризик ожиріння. Діти, які проводять більше часу з девайсами, менше займаються активностями. Наприклад, гуляючи на вулиці. Так, у них розвиваються технологічні звички, які не передбачають фізичної активності. Це може призвести до підвищення ризику ожиріння.

З’являються проблеми зі соціальною взаємодією. Часто діти, які обирають онлайн-спілкування, вважають, що краще написати повідомлення, а не поспілкуватися з людиною наживо. Тож навіть коли діти проводять час разом, вони можуть користуватися телефоном замість комунікації чи гри одне з одним.

Проблеми з поведінкою. Діти молодшого шкільного віку, які проводять з гаджетами понад дві години щодня, схильні до соціальних проблем та проблем з увагою.

Насильство. Діти схильні повторювати те, що бачать на екрані телевізора чи гаджета. А наразі чимало контенту – це саме сцени насильства чи жорстокості. До того ж це може стати причиною, що дитина буде вирішувати складні ситуації з допомогою насильницьких дій.

Персонажі на телебаченні та у відеоіграх часто зображують ризиковану поведінку –наприклад, куріння та алкоголізм, – а також підсилюють гендерно-рольові та расові стереотипи. Це також може вплинути на дитину.

На що важливо звернути увагу, спілкуючись із дитиною про онлайн-час:

 • Контент. Поцікавтеся, з яким контентом найчастіше взаємодіє дитина. Наприклад, відео, онлайн-гра чи перегляд інформаційних матеріалів. Це допоможе зрозуміти, через що дитина проводить багато часу в мережі. Адже перегляд відео може тривати годину, а проходження одного рівня гри – кілька годин.
 • Цікавість. Що саме зацікавлює дитину в цьому різновиді контенту? Чому саме такий тип контенту вона обирає? Що корисного бере з нього?
 • Час. Чи помічає дитина час, який проводить в інтернеті? Що, на її думку, впливає на збільшення часу онлайн? Як дитина може контролювати свій час онлайн? Наприклад, використовувати будильник чи таймер.
 • Альтернатива. Поцікавтеся, чи щось у реальному житті дитині подобається, окрім цифрового середовища. Можливо, вона давно хотіла спробувати гру на музичному інструменті чи зібрати найбільший пазл. Треба зрозуміти, як дорослі можуть підтримати дитину й реалізувати її бажання.

Правила для дитини, як контролювати час онлайн:

 • Встанови режим “не турбувати”, коли виконуєш важливу роботу – наприклад, домашнє завдання.
 • Обмеж використання додатків. Наприклад, лише година в Інстаграмі на день – це допомагає виконувати все заплановане.
 • Важливо віднайти баланс між онлайн та офлайн. Слідкуй, скільки часу без перерв “сидиш” в інтернеті, та роби паузи для фізичної розминки.
 • Налаштовуй приватність для власної безпеки в мережі. Пам’ятай, що краще не розголошувати приватні дані (зокрема, своє розміщення).
 • Доповнюй активний час в інтернеті, коли граєш в ігри чи виконуєш якісь завдання, пасивним. Наприклад, перегляд відео на YouTube.
 • Не забувай про спілкування наживо з тими, з ким проживаєш чи з ким можеш зустрітися з дотриманням правил безпеки під час війни.
 • Пам’ятай: проблеми зі сном, роздратування, коли немає поблизу гаджета, небажання бачитися з друзями – ознаки розвитку надмірного часу онлайн.

Титульне фото: автор – artush, Depositphotos

Залиш коментар