Граємо і навчаємось: 3 корисні онлайн-гри для юних журналістів

Завдання дистанційного навчання для юних журналістів на тему “Основні компетентності інтернет-журналіста”, які охоплюють вступ і 3 освітні онлайн-гри.
1. Кожен блок містить питання для самоаналізу.
2. Читати, грати, аналізувати свої результати.
3. Відповіді на питання коротко написати у файлі Word, підписати його своїм прізвищем і надіслати на електронну скриньку керівниці Марії Володимирівни mariapylypchuk68@gmail.com або у месенджер, телеграм, вайбер (на ваш вибір)
Дедлайн – до 23 січня.

Ігри – наслідування серйозної діяльності… Наслідування? Ні, дещо значно більше і цінніше“. Ян Корчак

“Гра? Це ж несерйозно!”, – скаже дехто, і втрапить пальцем в небо. Сучасна цифрові медіа – простір, де вже більш як 10 років в новинні ігри грають дорослі впливові гравці. У світових ЗМІ вже стало мейнстримом активне використання ігрових елементів: це різноманітні тести, вікторини, імерсивні квести й альтернативні віртуальні реальності.
Ось приклади з практики світових медіа, які наводить медіаекспертка Марина Дорош у статті «Ігри, в які грають журналісти»: замість сухого і беземоційного опису труднощів нелегальної міграції ВВС створило інтерактивний проєкт про проблеми сирійських біженців. Для того, щоб любителі дешевого одягу зрозуміли, як насправді формуються такі наднизькі ціни, у Великій Британії змоделювали економічну гру Sweatshop – кожен міг стати «менеджером» фабрики в Китаї, яка виробляє та експортує найпопулярніший одяг і взуття до Європи. American Public Media запропонували читачам – не багато і не мало! – скласти бюджет США на 30 років у грі Budget Hero.

Скріншот онлайн-гри про сирійських біженців від BBC

Завдання 1 для самоаналізу:
1. Прочитайте за активним посиланням статтю Марини Дорош “Ігри, в які грають журналісти”. Чому ігри в сучасному інфопросторі – це серйозно?
2. Чому сучасні великі ЗМІ вдаються до ігрових інтерактивів з аудиторією?
3. Чи коректно, на вашу думку, створювати ігровий контент на болючі теми, наприклад, про біженців, захоплення полонених піратами, дитячу працю тощо?

4. Запропонуйте тему онлайн-гри для підготовки майбутнього журналіста.

Отож, ігри – це серйозно і перспективно! А ми любимо поєднувати ефективне вивчення основ журналістики з приємним дозвіллям, еге ж?
Пропоную 3 онлайн-гри для юних журналістів, які допоможуть зорієнтуватися у нетрях світової павутини:
1. “Пригоди Літератуса” представлена Центром медіаініціатив Вірменії. Вона допомагає розвивати навички пошуку інформації, її аналізу і перевірки (фактчекінгу). Головне її завдання – навчити розрізняти правдиві й фейкові повідомлення. Вона складається з 10 рівнів, які необхідно пройти герою Літератусу, щоб врятувати кохану Верітас з рук Маніпулуса. В кінці гри ви дізнаєтесь, наскільки ви компетентний медіаспоживач і чи вмієте відрізняти правду від брехні в інфопросторі. Поїхали!
Ось посилання для гри “Пригоди Літератуса”.

Завдання 2 для самоаналізу:
1. Поясніть імена персонажів гри: Літератуc, Верітас, Маніпулус, Доктус.
2. Поясніть своїми словами, що таке фейк.
3. Як Літератус виявляв маніпуляції підступного викрадача?
4. Які риси необхідні журналісту-розслідувачу і сучасному медіаспоживачу?

2. “Вижити в інтернеті – місія (не)здійсненна!” – про нудні закони в інтерактивному форматі. В сучасному світі лайків і репостів ти починаєш свій день з соціальних мереж й Інтернету. Але чи кожен розуміє політики платформ і сайтів? Обери свого персонажа: користувач, блогер або журналістка. Дай відповіді на 10 питань і дізнайся, чи зможеш ти вижити в Інтернеті, нічого не порушивши. Пошир результат у Фейсбуці та порадь гру друзям. Кожна твоя дія впливатиме на чотири показники: фінансовий стан (уникай штрафів!), популярність (репости, підписки, лайки!), законність (поліція уже виїжджає!), приватність (для пересічних користувачів) або впливовість (для блогерів та журналістів). Для кожного героя своя гра, свої перешкоди і свої правильні відповіді! Будь обережним – заблокований акаунт потребує особливих навичок для розблокування. Стартуй з цього посилання!

Завдання 3 для самоаналізу:
1. Порівняйте сценарії гри для журналістки, блогера і користувача: вони співпадають чи відрізняються?
2. Чим блогер відрізняється від журналіста у зборі, обробці і поширенні інформації?
3. Які правила гри визначають роботу журналіста? Що можна, а чого ні в якому разі не можна робити журналісту?

3. “Я медійник” вчить розпізнавати в щоденних гагібайтах інформації якісний контент, не потрапляти під вплив маніпуляцій і не множити фейки. Уявіть себе стажистом в одному із найпопулярніших українських видань! Уявили? Вперед! Ось посилання на гру!

Завдання 4 для самоаналізу:
1. Які завдання для тебе, стажера редакції, виявилися простими, а які – складними?
2. Якими виявилися показники вашої професійності і креативності в цій грі-імітаторі?
3. Які твої враження про зімітовану в онлайн-грі “кухню” медійника? Опиши в кількох реченнях.

4. Склади список із 10 пунктів про основні навички і вміння інтернет-журналіста.

Залиш коментар