8 міфів про аутизм

Сьогодні, 2 квітня у всьому світі відзначають День поширення інформації про проблему аутизму.
Аутизм – це вроджений розлад розвитку, який залишається з людиною на все життя. Людям з аутизмом складно висловлювати свої емоції так само, як іншим, і вони можуть зазнавати труднощів у соціалізації. За даними організації Autism Ukraine, з аутизмом народжується приблизно кожна сота дитина в світі.
Батьки часто плутають аутизм з особливостями дитячої поведінки і не надають цьому належного значення. Наприклад, якщо дитина не контактує з іншими дітьми, це можуть списувати на те, що їй просто з ними не цікаво або вона росте інтровертом. Однак з часом стає ясно, що малюк не “переросте” таку поведінку. Це – його особливість, яка буде з ним завжди. Ще одна особливість у поведінці аутистів – схильність до повторюваних дій.
Є кілька поширених ознак, за якими можна розпізнати аутизм у дітей. Наприклад, якщо дитина не дивиться вам в очі – уникає зорового контакту, не відгукується на своє ім’я, не використовує вказівні жести, тобто, замість того, щоб вказати на якийсь предмет своїм пальцем, бере мамину руку і підносить її до предмета.
Ще одна особливість у поведінці аутистів – схильність до повторюваних дій, обмежене коло інтересів або занять.
Нижче ми зібрали вісім популярних міфів про аутизм, які допоможуть батькам краще зрозуміти своїх дітей і навчать правильно ставитися до людей з цією особливістю.

Міф №1: аутизм – це хвороба
Це найпопулярніший стереотип, який пов’язаний з браком інформації про аутизм. Насправді ж аутизм – не хвороба, а неврологічний розлад. Тобто, всього лише один з варіантів розвитку центральної нервової системи дитини.
Більш коректне формулювання: розлади аутистичного спектра. І ці розлади піддаються корекції, якщо вчасно звернутися до фахівців. Відповідно, говорити, що хтось “хворий на аутизм” – неправильно. Це просто люди з аутизмом.

Міф №2: аутизм заразний
Аутизм, звичайно ж, не заразний і не передається у спадок: у здорових батьків може народитися дитина з розладами аутистичного спектра. Також аутизм не передається при контакті з іншими людьми, будь то діти або дорослі.

Міф №3: у всьому винні батьки
Багато хто помилково вважає, що якщо дитина росте не такою як усі, в цьому стовідсотково винні батьки: мати, яка “не так” поводилася під час вагітності, “погані гени”, помилки, допущені у вихованні або брак уваги з боку дорослих.Діти можуть бути такими незалежно від того, в якій сім’ї вони народилися або виросли. Насправді ж, аутизм – це зовсім не про питання виховання або догляд. Діти можуть бути такими незалежно від того, в якій сім’ї вони народилися або виросли.

Міф №4: люди з аутизмом небезпечні для суспільства
Люди з аутизмом дійсно можуть виявляти агресію частіше, ніж інші. Але це не пов’язано з тим, що вони хочуть комусь нашкодити. Можливо, таким чином вони просто демонструють свої емоції: наприклад, зляться, що оточуючі погано їх розуміють.
Дітей з аутизмом часто може дратувати гучний звук або яскраве світло. Тому вже зараз Асоціація Child.ua веде переговори з українськими кінотеатрами, щоб раз на місяць по всій Україні для дітей з аутизмом проходили спеціальні покази: світло і звук в залі повинні бути приглушені.

Міф №5: у людей з аутизмом – порушення розумових здібностей
В Україні аутизм почали діагностувати зовсім недавно. До цього лікарі просто не знали, що це за розлад, чому він виникає, чи можна його “лікувати” і як це робити. У деяких регіонах, якщо ми говоримо про маленькі населені пункти де-небудь в глибинці, лікарі часто ставлять діагноз “шизофренія” дитині, у якої насправді аутизм. Просто тому що толком не знають, що це таке.
Насправді ж, якщо у дитини і є будь-які психічні порушення, що підтверджується діагнозом фахівця, це ніяк не пов’язано з аутизмом.
Дитина з аутизмом дійсно поводиться не так як всі, реагує на звичні життєві обставини по-іншому. Але якщо вона не відгукується на ім’я або не реагує, коли її кличуть батьки – це зовсім не означає, що вона їх не чує або не розуміє.

Міф №6: люди з аутизмом не можуть адаптуватися до життя в соціумі
Можуть, якщо, звичайно, в дитинстві батьки не “поставлять на них хрест”, приділятимуть дітям належну увагу і знайдуть правильний підхід.
Серед відомих людей – чимало тих, у кого є розлади аутистичного спектра. Це й відомий поп-артист Енді Ворхол, актори Ентоні Хопкінс і Робін Вільямс, режисер Стенлі Кубрик, актриса і співачка Кортні Лав. Дітей з аутизмом виховують світові знаменитості Сильвестр Сталлоне, Гері Коул, Тоні Брекстон і багато інших.По всьому світу людей з аутизмом працевлаштовують нарівні з іншими. В Україні, наприклад, таких людей на роботу запрошує мережа супермаркетів Ашан.

Міф №7: всі аутисти – генії
Люди з аутизмом дійсно можуть бути дуже талановитими, але не більше ніж всі інші. Хтось знаходить себе у творчості: пише картини чи творить музику, хтось грає в театрі або знімається в кіно. Творчість – лише один із способів самовираження, інструмент, за допомогою якого люди з аутизмом можуть розповісти іншим про свої почуття, емоції і переживання.

Міф №8: аутизм можна вилікувати
Ми вже писали, що аутизм – не хвороба. А значить, і повністю вилікуватися від нього теж не можна. У світі не існує універсальних ліків, які допомогли б людям з аутизмом позбутися цієї особливості повністю.У світі не існує універсальних ліків, які допомогли б людям з аутизмом позбутися цієї особливості повністю.
Однак іноді тим, у кого є розлади аутистичного спектра, дійсно призначають медикаменти – щоб врівноважити їх загальний стан. Іноді з їх допомогою знижують тривожність і рівень депресії, допомагають впоратися з гіперактивністю.
Регулярні заняття, підвищена увага, робота з фахівцями – все це може допомогти батькам виростити з дитини з аутизмом цілком самостійного, всебічно розвиненого дорослого, який зможе адаптуватися в соціумі.

Упорядкувала психолог ПУМу Ольга Ярош за інформацією з відкритих джерел.

Залиш коментар