Частина І: Як виникли медіа і журналістика? Історичний погляд у давнину

Уявіть, що ви прокинулись, а у вас нема телефона, комп’ютера, телевізора й інших пристроїв, за допомогою яких ви спілкуєтеся з друзями. Ви живете в печері, усе, що у вас є під руками, — це каміння, глина, дерево, шкури тварин, барвники з рослин.  І вам треба залишити повідомлення вашим родичам. Що ви будете робити? Напевне, малювати. Така собі первісна газета на скелі.

Це називається піктографічне письмо або мальоване письмо. Назва походить від латинського слова «піктус», що означає «писаний фарбами», та грецького слова «графо» — «пишу». Ще один вид  такого письма — петрогліфи (від грецьких слів «петрос» — «камінь» та «гліфе» — «різблення»), тобто висічені на камінні малюнки.

Давні люди, щоб розповісти про якусь подію, малювали її. Наприклад, вони малювали, як пройшло полювання, який вони зібрали урожай, яким був їхній побут й інші сцени із щоденного життя. Піктографічне письмо та петрогліфинайдавніший спосіб передачі інформації.

Текст, який ви читаєте, не міг би бути написаний, якби не було літер. Ніяке сучасне медіа також не могло б існувати, якби давні люди не винайшли абетку. В процесі розвитку ідеографічне письмо згодом трансформувалося в фонетичне (тобто таке, що складається із звуків). Але це був довгий шлях і різні народи проходили його по-своєму.
Фонетичне письмо винайшли єгиптяни. Проте алфавіт, який став основою для писемності багатьох народів, створили фінікійці у ІІ тисячолітті до нашої ери. Він складався з 22 літер і не мав зовсім голосних звуків. Першими з європейських народів перейняли фінікійський алфавіт греки. А вже на основі грецького почали розвиватися майже всі європейські алфавіти, у тому числі й слов’янські — глаголиця та кирилиця, якою користуємося ми з вами. Першу слов’янську азбуку винайшли брати Кирило та Мефодій у ІХ столітті н.е. Вона стала основою для церковнослов’янської мови, якою користувалися і в Україні починаючи з часів Київської Русі і аж до ХVIII ст.

Писали в давнину на різних матеріалах. Ви вже знаєте, що давні люди писали на камінцях та скелях. Але також вони використовували все, що було під рукою: шкіру тварин, бамбукові дощечки, шматки шовку, кору дерев, пальмове листя, глиняні дощечки і навіть панцирі черепах.

Та все змінилося після  того, як з’явився папір, адже він був набагато дешевшим за шовк  та пергамент. Більшість дослідників схиляється до версії, що його винайшли в Китаї в II тис. до н.е. Робили його із кори дерев та залишків тканин, які подрібнювали й замочували на довгий час у воді. Коли ця суміш перетворювалася на м’яку масу, її виливали у спеціальні форми та просушували на сонці.

Про те, як журналістика зароджувалася і розвивалася в Стародавньому Римі та Греції – відеоурок Софії, керівниці гуртка юних журналістів «СЮЖет» міста Дніпра.
Приготуйте записнички і ручки, виконайте завдання по ходу лекції. Запис можна ставити на паузу для кращого запам’ятовування і ведення нотаток.

ЗАВДАННЯ. Дайте відповіді на питання за відповідними номерами у файлі Word, надішліть їх на електронну скриньку Марії Володимирівни mariapylypchuk68@gmail.com або у месенджер.

  1. Від якого латинського слова походить слово “журналістика”? Що воно означало?
  2. Як назвалася перша щоденна газета в Стародавньому Римі? З якого матеріалу вона виготовлялася? Скільки було примірників? Де вона виставлялася для оприлюднення?
  3. Скільки кілометрів в день міг пройти табеларій? До речі, кого так називали у Стародавньому Римі?
  4. Що таке риторика? Яке її значення для розвитку журналістики?
  5. Сучасний автор промов називається спіч-райтером (з англ. speech-writer. Як називався укладач промов для дебатів у Стародавньому Римі?
  6. Назвіть найвизначнішого оратора Стародавнього Риму. Які афоризми його авторства, що досі використовуються в ХХІ сторіччі, ви знаєте?
  7. Для чого збирали інформацію сикфанти? Щоб комусь допомогти?
  8. Опишіть богиню інформації в Стародавній Греції: як її звали, як вона виглядала, яку інформацію поширювала?

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ:
1. Якби ви жили у ті часи в Стародавній Греції чи Римі, яку професію ви б обрали: оратора, табеларія чи сикфанта? Поясніть, чому.
2. Нумо гратися! Ось посилання на онлайн-гру «Медіазнайко». Клікайте і шукайте тему №2 – «Історія ЗМІ». Знаходьте відповідники, читайте коментарі, запам’ятовуйте дати, імена винахідників, країни та обставини винаходів.

Використані джерела:
1. Медіадрайвер, Розділ «Еволюція медіа» http://mediadriver.online/evolyutsiya-media/yak-vinajshli-papir-ta-hto-pridumav-bukvi/
2. Ютьюб-канал Спілки Юних Журналістів «СЮЖет» https://www.youtube.com/channel/UCdfJW_MwgE_Jh6YB_B4DleQ/featured

Залиш коментар