Розбираємося з джинсою: що це таке, чим небезпечна і як розпізнати

Перше, що спадає на думку новачку в журналістиці, – те, що «джинсА» (з наголосом на другий склад) якось пов’язана з джинсами, які зараз дуже популярні у людей різного віку і професій. Чи є це так насправді?
Наразі невідомо. Але в інтернеті можна знайти кілька версій походження сленгового слова «джинса».

Версія №1.  Стаття з російської Вікіпедії припускає, що назву джинсі дав український оператор мобільного зв’язку, який активно просував свій продукт – пакет Jeans, послуговуючись в тому числі засобами прихованої реклами. Так чи інак, назва прижилася, розповідає журналіст Андрій Сайчук на шпальтах “Детектор медіа”.

Версія №2. Експерт Роман Кабачій з Інституту масової інформації згадує майже міфічну історію, коли за замовні матеріали (тобто за джинсу) з журналістами розраховувалися джинсами

Версія №3 медіа-експертки Наталії Лігачової про те, що гроші, отримані від незаконної діяльності, осідають в кишенях джинсів журналістів, бо олігархи і політики використовують ЗМІ як інструмент для досягнення бізнес-інтересів,на мою думку, найбільш вірогідна.

Щоб у цьому розібратися, необхідно розуміти, які є види контенту і як вони поширюються в суспільстві, що є інформуванням,а що – судженням.
Перегляньте наступне відео і будьте готовими відповісти на питання:

  1. Які види контенту щодня поширюються медіа?
  2. Яка мета інформування?
  3. Як впливають на споживача контенту судження?
  4. Які вимоги до інформаційних журналістських матеріалів?
  5. Як визначає журналістику Американський інститут преси?

Варто пригадати стандарти журналістики або стандарти ВВС, як їх ще називають

Простіше, джинса – це прихована реклама, замовні матеріали, які видаються за звичайні журналістські матеріали.
Медіа-експерти відносять до матеріалів з ознаками замовності ті, в яких є порушення одного або більше стандартів інформаційної журналістики, за рахунок яких інформація спотворюється на чиюсь конкретну користь – тобто відбувається маніпуляція, а не інформування.
Види джинси залежно від її замовників: політична, комерційна, іміджева.
Замовниками політичної джинси є політичні партії, окремі політики або люди, які мають політичні інтереси. Навіщо? За допомогою таких матеріалів ці гравці намагаються підвищити свій рейтинг. Зазвичай джинса розміщується з відома керівництва редакції, яке або дає завдання журналістам створити джинсовий матеріал на задану тему, або розміщує уже готовий джинсовий матеріал, отриманий від замовника, серед реальних інформаційних матеріалів.

Згідно з Законом України «Про рекламу», рекламу має бути чітко відокремлено від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, а прихована реклама заборонена, бо може вводити в оману осіб щодо дійсної мети таких програм, передач, публікацій. Маркування рекламного матеріалу в інтернет-виданнях відбувається за допомогою знаку «зірочка» у заголовку статті.
Ось приклад коректно промаркованого політичного рекламного матеріалу місцевої кандидатки в депутати. Тобто, тут читачеві одразу зрозуміло, що це політична реклама. Тому це не джинса.

Однак, зараз в ЗМІ дуже поширені компліментарні (так звані «теплі ванни») інтерв’ю з учасниками передвиборної гонки без відповідного маркування і з такими ознаками: відсутність достатнього інформаційного приводу, щоб розповісти про людину, лише зручні питання; відсутність згадок про альтернативні думки чи програми, відсутність дискусії. Весь зміст такого інтерв’ю – створити можливість політику похвалитися власними або навіть чужими досягненнями.

Ось приклад такої “теплої ванни” – немаркованого агітаційного матеріалу, тобто джинси, інтерв’ю з кандидатом Максимом Клим’юком.

Щоб обійти маркування “реклама” і заховати джинсу, редакції розміщують замовні матеріали під нейтральними рубриками. Запам’ятайте їх! Джинса, наймовірніше, ховається саме там!

Журналісти Центру журналістських розслідувань «Сила правди» постійно моніторять інфопростір Волині на виявлення джинси, фейків і маніпуляцій.
Ознайомтесь з оглядом «Професіонали атакують! Передвиборчий огляд волинських газет №3 (варто переглянути і №№1, 2) з прикладами зафіксованих замовних журналістських матеріалів на користь певних людей.

Перегляньте шпальти популярних волинських інтернет-видань Волиньпост, Волинські Новини, Конкурент, Район. Луцьк, ВолиньОнлайн, ВолиньІнфа та інших і визначте, де матеріали передвиборної політичної реклама є маркованими, а де присутні ознаки джинси.
Порівняйте інформаційний контент цих видань. В яких політичної реклами було помітно більше?
Збережіть посилання на джинсу, зробіть скріншоти, будьте готові показати знахідки і проаналізувати ознаки замовності.
Поміркуйте, як джинса впливає на ставлення людей до ЗМІ, на репутацію ЗМІ і конкретного журналіста.

Використані джерела:

  1. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» https://sylapravdy.com/
  2. Матеріали Інституту масової інформації
  3. Матеріали медіа-платформи «Четверта влада»
  4. Вікіпедія https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%B
  5. Інтернет-видання «Громадський простір» https://www.prostir.ua/?kb=yak-rozpiznaty-dzhynsu

Залиш коментар