Частина ІІ. Інновації Середньовіччя: християнство, друкарство і перші газети

Які часові рамки Середньовіччя? Який менталітет переважав у ті часи? Які нові форми спілкування між людьми з’являються у часи Середньовіччя? Що можна було купити за найдрібнішу італійську монету, яка називалася “ґазетте”? Що трапилося в той час, що вплинуло на журналістику сьогодення?
Приготуйте записники і ручки, слухаймо уважно нову 6-хвилинну лекцію Софії

Революція відбулася у XV столітті нашої ери, коли німець Йоганес Ґутенберґ у 1450 році сконструював ручний ливарний станок. І хоч друкарство існувало до Ґутенберґа, його заслуга у тому, що він поставив цей процес на промислову базу. На винайденому Ґутенберґом ливарному  станку можна було виготовляти букви, багато букв одночасно. Також він першим почав застосовувати прес для того, щоб отримати відбиток. А ще розробив рецепт типографської фарби та типографського сплаву, з якого виготовлялися літери для друку (професійною мовою — гарнітури друкарських шрифтів); цими рецептами користувалися в різних країнах світу не одне століття. Першою книгою, яку таким чином видрукував Ґутенберґ, була Біблія. Вона складалася з двох томів та 641 сторінки і була ілюстрована декоративними заставками.
Винаходи Ґутенберґа зробили процес друку масовим і не таким дорогим. І це кардинально змінило світ. Адже масове друкарство, окрім механізації цього ремесла, сприяло швидкому поширенню інформації та нових ідей, зростанню рівня освіти серед простих людей, появі масової аудиторії в сучасному розумінні, робило доступними для великої аудиторії не лише релігійні тексти, але й твори античних та тогочасних авторів.

Сторінка із Біблії Ґутенберґа

В Європі масове виробництво паперу розпочалося лише через тисячу років після того, як він був винайдений в Китаї. Технологія виробництва паперу постійно вдосконалювалася, в тому числі й в Україні. Перегляньте фільм про ручне виготовлення паперу за технологією, яку використовували монахи Києво-Печерської Лаври в ХVII столітті. Сировиною для виробництва такого паперу є тканина, льон та кропива. Місця, де виготовляли такий папір, називалися папірнями. Ось як це робили у 17 столітті.

Винахід друкування у Середні віки визначив подальший хід історії людства, включаючи розвиток медіа і журналістику, Про це – ще одна 6-хвилинна лекція педагога Софії.

В Україні друкарство виникло у 1491 році. Саме цю дату називає Іван Огієнко, який написав «Історію українського друкарства». Вона вперше вийшла у 1925 році і була заборонена радянською владою, оскільки суперечила офіційній радянській концепції про те, що в Росії друкарство виникло раніше, ніж в Україні.
Разом із розвитком друкарства виникла і цензура — релігійна та державна. І церква і представники влади зрозуміли відразу, який вплив на людей може мати друковане слово.

Верстат Ґутенберґа також уможливив появу друкованих газет і журналів. В країнах Західної Європи друковані часописи з’являються в XVII столітті: Frankfurter Jurnal у в Німеччині (1615 р.), Weekly News  в Англії (1621 р.), Gazette у Франції (1631 р.), в Італії перша газета виходить у 1636 році.

В Україні перша газета вийшла друком в 1776 році у Львові. Це був тижневик французькою мовою Gazette de Leopol, який інформував читачів про події в різних містах Європи.

Ось тест для ваших відповідей. Термін виконання завдання – до наступного дистанційного заняття згідно з нашим розкладом. Успіхів вам!

Використані джерела:
1. Медіадрайвер, Розділ «Еволюція медіа» http://mediadriver.online/evolyutsiya-media/yak-vinajshli-papir-ta-hto-pridumav-bukvi/
2. Ютьюб-канал Спілки Юних Журналістів «СЮЖет» https://www.youtube.com/channel/UCdfJW_MwgE_Jh6YB_B4DleQ/featured

Залиш коментар